Mamo, Tato, jesteś rodzicem niemowlaka, który:

  • cały czas wydaje się być niezadowolony,

  • ma trudności ze zmianami w otoczeniu,

  • lubi mocny dotyk, stałe bujanie, ciągłe przytulanie, a może nie lubi być przytulane?

  • ciągle wykonuje dużo ruchów, pręży się, wygina,

  • jest nieprzewidywalne- o rutynie można tylko pomarzyć,

    a to co wczoraj działało, dzisiaj już się nie sprawdza?

Ty natomiast czujesz się bezradny, zmęczony, zastanawiasz się gdzie popełniasz błąd, a może coś jest nie tak z dzieckiem?

Może już spotkałeś się z nazwą High Need Baby? Myślisz, czy to normalne, że Twoje maleństwo nie śpi, ciągle chce być noszone, a przede wszystkim nieustannie płacze. Bardzo możliwe, że jesteś rodzicem tzw. dziecka wysokowrażliwego, którego wrażliwość na bodźce otoczenia jest tak duża, że cały wasz świat stanął na głowie i kręci się tylko wokół Twojej pociechy. Otóż Twoje dziecko odbiera sygnały z otoczenia tak, że wydają się być dla niego zagrożeniem a bezpiecznie jest tylko w Twoich ramionach. Ma dużo większe potrzeby, a każda czynność, jak karmienie czy pielęgnacja, są nieprzyjemnym doznaniem stresującym rodzica i dziecko. Niechęć do kąpieli, czesania włosów, obcinania paznokci, smarowania buzi kremem… „Nieodkładalne” dziecko komunikuje się głównie płaczem i krzykiem, wydaje się być ciągle czujne, a do tego w złym humorze. Dlaczego tak się dzieje? Układ genów powoduje taką konstelacje cech temeprmentalnych wraz ze specyficznym sposobem funkcjonowania układu nerwowego, że dziecko cechuje duża wrażliwość na bodźce otoczenia, niespecyficzny sposób przetwarzania i ciągle niezaspokojone potrzeby (bliskości, snu, głodu.itd.). Wydaje się, że organizm dziecka jest tak zdezorganizowany, że nie da się wprowadzić stałego schematu dnia, ustalić pory snu i posiłków.

Jednakże jest ratunek! A kluczem do zrozumienia dziecka jest rozpoznanie jego potrzeb, cech typowych dla High Need Baby oraz przyczyn takich zachowań i czynników warunkujących prawidłowe przetwarzanie bodźców. Wsparcie rodzica w tej kwestii wpływa na zdjęcie z niego poczucia winy za zachowanie dziecka, odciążenie dotychczasową codziennością i poprawę funkcjonowania całej rodziny „wysokowrażliwca”.

Rodzicu, nie jesteś z tym sam! Zgłoś się na konsultację do Terapeuty Integracji Sensorycznej w naszej Poradni. Otrzymasz wsparcie i wskazówki, które pomogą zarówno Tobie, jak i Twojemu Maluchowi.

A już 21 grudnia od 16.00 zapraszamy na Otwarte Spotkania z Terapeuta Integracji Sensorycznej- więcej informacji pod nr tel. 48 614 89 36 . Zapraszamy.