Od niedawna w naszej placówce mamy możliwość diagnozowania dzieci z zaburzeniami sensorycznymi poniżej 4 roku życia. Diagnoza jest przeprowadzana za pomocą „KATIS” – Komputerowego Asystenta Integracji Sensorycznej. KATIS to pierwszy na świecie program diagnostyczno – terapeutyczny dla dzieci.
Tą innowacyjną platformę informatyczną do wczesnego diagnozowania i terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej opracowali specjaliści z warszawskiego Centrum Procesów Sensorycznych – Sensum Mobile. Zespół badawczy pod kierunkiem Zbigniewa Przyrowskiego – prekursora terapii integracji sensorycznej w Polsce stworzył narzędzie IT do opracowania odpowiednich algorytmów ułatwiających diagnozę i terapię integracji sensorycznej.
Aby przejść cały proces diagnostyczny w programie Katis należy postępować zgodnie z wytycznymi. Pierwszym krokiem jest standaryzowany wywiad z rodzicami, opisujący podstawowe momenty z okresu ciąży, porodu i kilkunastu pierwszych miesięcy życia dziecka. Drugim krokiem jest wypełnienie standardowego kwestionariusza mierzącego procesy sensoryczne dziecka w określonym wieku. Po wypełnieniu kwestionariusza program automatycznie oblicza wyniki i kategoryzuje je w trzy obszary: zaburzenia, ryzyko wystąpienia zaburzeń oraz norma. Na tej podstawie terapeuta stwierdza czy konieczne jest podejmowanie kolejnych kroków – wykonanie prób diagnostycznych, czy wystarczą same zalecenia do realizacji w domu.
Program Katis został stworzony nie tylko z myślą o terapeutach SI ale także o rodzicach, którzy po założeniu „konta dla rodzica” mają dostęp do wyników diagnozy, zaleconych ćwiczeń przez specjalistę oraz rozpisanego całego programu terapeutycznego dla swojego dziecka. Rodzice znajdą tam także filmy instruktażowe przedstawiające sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Więcej informacji na stornie https://katis.pl/